КАПИТЕН. Шести део: ВЕЛИКА УТАКМИЦА

Пети део:

КК „Слога“ – Краљево

Текст на руском:

КАПИТАН. Часть шестая: БОЛЬШОЙ МАТЧ

Трећи фебруар, година 2002. Хала спортова у Краљеву. Тог дана, одиграна је последња утакмица првог дела првенства Jугославиjе у кошарци. Дерби кола.

У Краљево стиже актуелни шампион СР Jугославиjе – Будућност. Најбоља генерација у историји клуба из Подгорице, екипа коjа jе освојила три титуле шампиона Југославије (и то три године узастопно: 19992000 и 2001) и један Куп Jугославиjе (2001), уз пласман међу 16 најбољих тимова у Евролиги и такође пласман у полуфинале Купа Сапорте.

**

Куп Рајмунда Сапорте (или Сапорта куп)  био је по значају друго европско клупско такмичење за кошаркашке клубове. Основан је 1967. као Европски куп победника купова и одржавао се до 2002. када је престао да постоји због реорганизације европских кошаркашких такмичења.

**

Подгоричани су наступили у наjбољем саставу:

Александар Окунски, Александар Смиљанић, Дејан Радоњић, Игор Ракочевић, Благотa Секулић, Драган Вукчевић, Балша Радуновић, Владимир Кузмановић, Драган Ћеранић, Жарко Чабаркапа. Тренер: Дарко Русо.

Домаћи тим Слоге супротставио се овом застрашујућем саставу гостију својеврсном комбинацијом младости и искуства:

Саша Дончић, Мирко Вукајловић, Милош Голоскоковић, Обрад Фимић, Јован Перин, Слободан Божовић, Слободан Агоч, Владислав Драгојловић, Ненад Касабашић, Митар Тривуновић, Милош Мијајловић, Никола Лепојевић. Тренер: Драган Костић. Помоћни тренер: Саша Павловић.

Судар домаћег Давида и гостујућег Голијата директно је преносила телевизија Краљево. Коментатор утакмице: Саша Веселиновић.

После прве три четвртине, Слога је заостајала читавих 18 поена за гостима из Подгорице. Међутим, на самом крају утакмице, у невероватној завршници последње четвртине долази до великог преокрета и домаћи играчи сустижу предност разгоропађених Подгоричана.

Шта се тачно дешавало у драматичном финалу ове велике утакмице, видећемо у слици и речи пратећи коментаре Саше Веселиновића током последњих три минута утакмице…

***

“Дончић… Тривуновић… Лепоjевић за три…” – заглушујући урлик публике у дворани за тренутак прекида коментатора: “Пети поен Николе Лепоjевића, прва његова тројка. 75:72 води Будућност, 2 минута и 52 секунде до завршетка сусрета…”

Представник чувене краљевачке школе кошарке – Никола Лепојевић, најбољи стрелац руске Суперлиге 1 свих времена!

Тренер домаћих кошаркаша Драган Костић коначно је „гурнуо у ватру“ младог играча Николу Лепојевића (који је до тог тренутка постигао свега два поена) и он му се истог тренутка реванширао прецизном далекометном паљбом по противничком кошу.

“Поштовани гледаоци, сада би вам требало бити жао што нисте у Хали спортова, без обзира на директан телевизиjски пренос, jер ово jе заиста атмосфера коjу би сваки клуб на свету пожелео… послушаjте…” – у краљевачкој Хали спортова грми и одјекује:

СЛОГА, СЛОГА, СЛОГА

“Неће ни мало бити лако, веруjте, Будућности да вечерас у Хали спортова у Краљеву одбрани епитет коjи без сваке сумње стоjи, а то jе да jе Будућност велики фаворит у овом мечу… 75:72 воде гости, двa минутa и 44 секунди до краjа утакмице…”

Будућност у новом нападу:

“Ногом jе играо неко од играча Слоге, нови напад за госте… Смиљанић… лична грешка Тривуновића… трећа лична грешка вечерас фантастичног Митра Тривуновића, 3 његове троjке, 20 поена.”

На линију слободних бацања долази Игор Ракочевић, велики играч и расни стрелац:

“Сигуран jе репрезентативац Jугославиjе Игор Ракочевић… и он бележи двадесети поен… ниjе успео у другом покушаjу…”

**

Игор Ракочевић – играо је на позицији бека. У почетку каријере био је познат по натпросечном одразу и закуцавањима, да би се касније прославио као изузетни кошгетер. У каријери је играо за Црвену звезду, Будућност, Минесота Тимбервулвсе, Памесу, Реал Мадрид, Таукерамику, Ефес Пилсен и Монтепаски Сијену. Са кошаркашком репрезентацијом СР Југославије освојио је златне медаље на Европском првенству у Турској (2001) и на Светском првенству у Индианаполису (2002). Једини је кошаркаш који је три пута био најбољи стрелац Евролиге, и тако заслужио награду Алфонса Форда.

Алфонсо Гене Форд у дресу грчког Олимпијакоса. Амерички професионални кошаркаш – један од најбољих стрелаца у историји кошарке на колеџу. Након краћег боравка у НБА, играо је професионално у Европи. Форд је потврдио своју изузетну ефикасност у Евролиги и постао референца по том питању. Два пута је био најбољи стрелац Евролиге (2001, 2002) и награда водећег стрелца тог такмичења носи његово име, у његову част.

**

Креће напад Слоге:

“Дончић… jош 9 секунди за оваj напад… а пета лична грешка Вукчевића… ниjе много показао Драган Вукчевић, само 2 поена и 5 личних грешака.”

*

Драган Вукчевић – запажени кошгетер и стрелац који је играо за Будућност у периоду 1994—2002, на позицији крила.

*

На линији слободних бацања – Саша Дончић, истакнути играч и отац данас изузетно успешног кошаркаша Луке Дончића:

“Саша Дончић у прилици да повећа своj конто, 20 његових кошева… ниjе успео из првог покушаjа… много се борио, изгубио jе и доста снаге…” – Саша Веселиновић још једном проверава своју бележницу како би тачно утврдио учинак играча: “Двадесет трећи поен Саше Дончића, само jедна троjка… 3 разлике за Будућност…”

Иде нови напад Будућности:

“Ракочевић… Кузмановић… Ћеранић… судиjа Миленковић показуjе да jе то фаул од Саше Дончића… трећа… трећа лична грешка Дончића…”

На линији слободних бацања – Драган Ћеранић:

“Ћеранић на линиjи слободних бацања… погађа прво… сигуран Драган Ћеранић, 6 његових кошева… пет поена вишка за госте…”

**

Драган Ћеранић – играо је на позицији центра. Каријеру је почео у екипи новосадске Војводине, а касније је током каријере променио велики број клубова у Европи. Са екипом подгоричке Будућности био је првак СР Југославије (у сезони 1998/99) и играо у финалу националног Купа (2002). Од познатијих клубова играо је још и за Варезе, Азовмаш, Остенде, АСВЕЛ а најдуже се од иностраних земаља задржао у Грчкој где је играо за чак шест екипа (Олимпија Лариса, Панелиниос, АЕЛ Лариса, Колосос Родос, Кавала и КАОД).

Уз њега је на центарској позицији у тиму Будућности играо Александар Окунски (најбољи кошаркаш у историји украјинске кошарке; петоструки првак Украјине, шампион Литваније и троструки учесник Европског првенства у кошарци: 1997, 2001, 2003), а такође и моћни црногорски колос Балша Радуновић.

**

Слога у нападу – Никола Лепоjевић износи лопту и иде дупли пас два домаћа играча:

“Лепоjевић… минут и педесет секунди до краjа меча. Миjаjловић… Лепоjевић… Лепоjевић поново за три…” – урлик публике поново заглушује коментатора:Oсми поен Николе Лепоjевића, љути се Русо на Смиљанића… 78:76 за Будућност …”

Расни стрелац из Краљева – Никола Лепојевић у дресу Црвене Звезде на утакмици против Сплита у Београду, 21.10.2004.

Будућност у нападу, међутим Слога игра одличну обрану. Гости под притиском и чврстим пресингом играча Слоге неочекивано греше и губе лопту:

“Греши Чабаркапа… и прави личну грешку… четврта лична грешка Жарка Чабаркапе…”

**

Жарко Чабаркапа – играо је на позицији крилног центра. Са универзитетском репрезентације СР Југославије освојио је сребрну медаљу на летњој Универзијади у Палма де Мајорци (1999). Деби на великим такмичењима у сениорској репрезентацији СР Југославије имао је код селектора Светислава Пешића на Светском првенству у Индианаполису (2002). Чабаркапа је на том првенству освојио златну медаљу, али је као најмлађи играч имао малу минутажу. Наредне 2003. године је добио позив селектора Душка Вујошевића за Европско првенство у Шведској, али је тај позив одбио како би се припремио за НБА лигу. Следеће 2004. године се одазвао позиву Жељка Обрадовића за Олимпијске игре у Атини. Ипак Чабаркапа није успео да уђе у коначних 12 играча који су отишли на ОИ, већ је заједно са Гораном Јеретином отпао у последњем скраћивању списка.

Уз њега је на позицији крилног центра у шампионском тиму Будућности наступао и Благота Секулић. У својој професионалној каријери, Секулић је играо за Будућност и Партизан. Освојио је 4 пута национално првенство Југославије, а затим је имао изузетно богату међународну каријеру. Играо је у Грчкој (за АЕК из Атине, Маруси, ПАОК, Арис), потом у Шпанији (за Реал Мадрид, Мурсију, Гран-Канарију и Фуенлабраду), Немачкој (Алба из Берлина), Италији (Ваноли Кремона) и Турској (Фенербахче).

**

Играчи Слоге се радују, иако још доста има да се игра – подижу руке високо увис, бодре се међусобно. Трибине крцате Хале спортова су на ногама, Краљево је у трансу….

“Велика сада радост кошаркаша Слоге, иако и даље гости воде. Сустигли су велику, велику предност, а jа ћу сада престати да причам…” 

Дончић на линиjи слободних бацања – прво промашује, а затим погађа:

“Погодио jе друго бацање Дончић, 78:77 води Будућност. Минут и двадесет секунди до краjа ове итекако занимљиве утакмице…”

Напад за госте:

“Ракочевић… Кузмановић… фаул у нападу!” – узвикује Саша Веселиновић,  а у Хали спортова све кључа и ври као у вулканском гротлу: “Фаул у нападу и пета лична грешка Владимира Кузмановићa!! Tаjм-аут за Будућност, а ви послушаjте како сада звучи у краљевачкоj Хали спортова…”

*

Владимир Кузмановић – играо је на позицији бека. Током каријере играо је за ОКК Београд и БФЦ Беочин, пре него што је дошао у Црвену звезду. Са црвено-белима је освојио титулу првака СР Југославије у сезони 1997/98. Након добре сезоне у Беобанци, одлази у Будућност. Са њима је освојио две титуле првака СР Југославије (2000 и 2001) и један куп (2001). Након три сезоне са Подгоричанима, 2002. године потписује за Спироу Шарлроа. Са њима је провео једну сезону и освојио белгијско првенство. Сезону 2003/04 је провео у Аполону из Патре, а након тога одлази у румунски Асесофт Плоешти. Са њима је провео две последње сезоне каријере и за то време освојио две титуле румунског првака. Такође је освојио ФИБА Еврокуп (2005) и био је проглашен најкориснијим играчем тог завршног турнира.

*

На семафору препуне краљевачке хале спортова види се да је остало свега нешто више од једне минуте до краjа сусрета:

“Минут и 11 секунди jе остало до завршетка овог сусрета, 78:77 води Будућност. Заиста атмосфера коjа свакога ко имало воли и поштуjе кошарку као игру, може само да радуjе…” – наставља даље Саша Веселиновић: “Пета лична грешка Кузмановићa, у игри jе Радоњић. Напад за Слогу…”

**

Дејан Радоњић – играо је на позицији плејмејкера, али је првенствено био добар стрелац, при чему га је одликовао одличан шут за три поена. Током каријере наступао је за Ловћен и Будућност, а поред тога бранио је и боје Профиколора, ФМП Железника и Војводине. У периоду од 1998. до 2002. био је члан „златне генерације“ Будућности која је тада освојила три првенства СР Југославије, као и један куп, док је на међународној сцени два пута играла у Евролиги. По завршетку играчке каријере, постао је најуспешнији тренер у историји Црвене звезде. Такође, рекордер је по укупном броју победа у Јадранској лиги, предводећи екипе Будућности и Црвене звезде.

**

Слога креће у напад и поново Никола Лепојевић износи лопту:

“Лепоjевић … две његове троjке су биле кључне да се Слога потпуно приближи Будућности. Сада лоше додавање Дончића…”

После грешке Дончића, гости узимаjу лопту и почињу нови напад:

“Радоњић… Ракочевић… jош 5 секунди за оваj напад. Чабаркапа… Чабаркапа… не погађа! И иде лична грешка Жарка Чабаркапе, такође пета!”

Поново је дворана на ногама, а Митар Тривуновић изводи слободна бацања за Слогу:

“Биће то 2 слободна бацања за Митра Тривуновића, прилика да Слога 38 секунди пре краjа утакмице дође у вођство…”

Митар Тривуновић шутира сигурно и самоуверено, потпуно у стилу Митра Мирића:

“Не може нам нико ништа, jачи смо од судбине!!”

Резултат је поравнат на свега тридесетак секунди до краjа:

“Двадесет први поен Тривуновића, 78:78…” – изговара у једном даху коментатор ТВ Краљево, док дворана грми и одјекује. После првог, Тривуновић погађа и друго бацање, а Саша Веселиновић наставља свој пламени коментар: “35 секунди jе остало да се игра, Слога води пола коша!!”

Гости крећу у један од последњих напада:

“Смиљанић… Ракочевић… лична грешка Митра Тривуновића… инструкциjа са клупе jе била да се тако учини. Пенал-завршница ће вероватно одлучити победника. Четврта лична грешка Тривуновића, Ракочевић на линиjи слободних бацања…”

**

Александар Смиљанић – играо је на позицији бека. Током каријере, играо је за ФМП Железник (1997-2001) и са њима је освојио национални куп (1997). У периоду 2001-2003  играо је за Будућност и са њима је дебитовао у Евролиги. У дресу Партизана освојио је национално првенство (2006). Смиљанић је био члан селекције која је на Универзијади у Пекингу (2001) освојила златну медаљу. Био је на ширем списку репрезентације СР Југославије пред Светско првенство у Индианаполису (2002), али није успео да уђе у коначан састав (првих дванаест). Ипак, након што је селектор Светислав Пешић одстранио Владимира Радмановића са првенства због недисциплине, Смиљанић је накнадно позван и био је на подијуму приликом доделе златних медаља.

**

Ракочевић изводи слободна бацања, прво не погађа, а затим убацује друго и долази до новог поравнања:

“Двадесет и први поен репрезентативца Jугославиjе. 79:79. Двадесет и jедна секунда jе остала да се игра, Слога има 3 секунде мање за напад…”

Следи хичкоковска завршница утакмице – последњи напад Слоге:

“Агоч… Тривуновић… jош 4 секунде… Митар Тривуновић…” – шутира Тривуновић за три поена и промашуjе. На „одбитак“ од обруча натрчава Никола Лепојевић и у силовитом скоку хвата лопту, а затим искоса са леве стране коша шутира и погађа за 2 поена:

“Какав скок Лепоjевића и – погодак!!”

Нема повлачења, нема предаје – сви за једног и један за све! Капитен „студената“ из Сургута, жива легенда српске, али и руске кошарке – Никола Лепојевић, један од најбољих изданака краљевачке школе кошарке!

У дворани настаје прави делиријум, кроз заглушујући хук са трибина једва допире глас коментатора:

“Десети погодак Николе Лепоjевића! Заустављено jе време, 81:79, води Слога. Видећемо колико jе секунди остало до краjа. Поштовани гледаоци, ово нико ниjе очекивао, ни наjвећи оптимисти. А сада сваки Слогаш би пожелео да jе у краљевачкоj хали спортова, заиста…”

После краће паузе и судијских договарања, утакмица се наставља:

“Пет и по секунди показуjу судиjе да jе остало за игру, Слога води 81:79 против актуелног првака Jугославиjе…”

Почиње увертира пред коначни расплет. Емотивни коментатор је готово у трансу, док на екранима ТВ-пријемника иде реприза фантастичног скока и коша Николе Лепојевића:

“Поново ћете видети оваj погодак, коjи вероватно може да одлучи судбину победника у овом мечу. Видећемо, 6 секунди стоjи на семафору. Како ће Будућност одиграти 6 секунди? 6 секунди за напад Будућности, 81:79 за Слогу…”

„Пробошћу те на крају баладе!“ – у стилу легендарног грофа Д’Артањана, Никола Лепојевић је често решавао питање победника у самој завршници утакмице. Легенда №5 и Капитен КК „Универзитет-Југра“, град Сургут, Руска Федерација.

Почиње последњи напад Будућности, свега неколико секунди је остало да се игра и Игор Ракочевић креће у соло-продор ка кошу Слоге:

“Ракочевић… Ракочевић… и лична грешка Дончића. Секунд и два стота дела… ово jе заиста врхунска режиjа, ово може само кошарка…”

Поново је Ракочевић на линији слободних бацања и иде први шут:

“Репрезентативац Jугославие, наjефикасниjи играч Будућности на линиjи слободних бацања…ниjе погодио!” – нови урлик публике и радост коментатора: “Слога jе пред победом!!”

Ракочевић изводи друго бацање и погађа. Слога без панике изводи лопту испод коша и она долази у руке Николе Лепојевића:

“Секунд и две стоте дела секунде треба да држи лопту…” – виче у трансу Саша Веселиновић…

Никола jе наравно успешно задржао лопту до истека времена, а онда jе радосно „зафрљачио“ далеко преко центра игралишта. Подигао је руке високо увис и потрчао ка саиграчима да прославе победу, праћен победничким урликом краљевачке публике и узвиком одушевљења коментатора ТВ Краљево:

“Победа Слоге над Будућношћу, 81:80! Невероватно, ово нико ниjе очекивао. Потпуно заслужено! Ако jе победа над ФМП Железником била сензациjа, онда jе ово нешто што у новинарском вокабулару jош увек не можемо тек тако наћи…”

***

Недуго затим, уследио је нови емотивни коментар Саше Веслиновића као финални резиме ове незаборавне утакмице:

“Велики, европски триjумф кошаркаша Слоге! Заиста, ово нико ниjе веровао, очекивао и надао се. Ово jе нешто што котира кошарку тамо где j jе место. Слога jе у последњоj утакмици првог дела шампионата савладала актуелног првака Jугославиjе – Будућност, резултатом 81:80. Останите и даље уз програм телевизиjе Краљево…”

***

Седми део:

ПРВИ УГОВОР

Сибирски Соко у друштву двојице великих играча који су својим врхунским играма и беспрекорним понашањем (на терену и ван њега) за сва времена обележили руску Суперлигу 1: моћни центар Александар Савенков и ненедмашни стрелац Никола Лепојевић.

Добродошли у чудесни свет Сибирског Сокола:

www.siberianfalcon.com

Балканска душа у срцу Сибира!

https://www.youtube.com/watch?v=1dhWy8UW7gw

https://www.youtube.com/watch?v=H6pl1Yj5-Ks

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *