Текст на руском:
Красная площадь. Часть первая: Общие данные и этимология
Текст на енглеском:
The Red Square in Moscow, Russia. Photo Gallery
Црвени трг је главни трг Москве, смештен између московског Кремља (западно) и „Китаj-Города“ (Кинески град) на истоку. Укупна дужина – 330 метара, ширина – 75 метара, површина – 24.750 (м²). Поплочан је каменим коцкама са кримског габро-дијабаза.
Преко благо-стрме низбрдице (под називом „Васиљевски спуст“) спушта се до обале реке Москве.
Подручје Црвеног трга се протеже дуж североисточног зида Кремља, од „Кремљевског прoлаза“ и пролаза „Капиjа Васкресења“ па све до „Васиљевског спуста“ коjи излази на Кремљевски насип (односно на реку Москву).
***
***
Источно од Црвеног трга протежу се следеће улице: Никољска, Иљинка и Варварка.
Дуж западне стране Црвеног трга налази се московски Кремљ, а уз источну страну протежу се „Горњи трговински редови“ и „Средњи трговински редови“.
На Црвеном тргу се такође налазе следећи историјски споменици: „Лобное Место“ (у буквалном преводу – чеоно или фронтално место), споменик Минину и Пожарском, маузолеј Владимира Иљича Лењина, некропола близу Кремељевског зида.
У северном делу Црвеног трга су смештени Историјски музеј и Казањски сабор, а у јужном – Покровски сабор.
***
***
Комплетна архитектонска целина око Црвеног трга налази се под заштитом УНЕСКО-а, као светске културне баштине од изузетног значаjа.
Трг је од давнина служио као место за преговарање, где су вековима заредом грађени привремени и стални „трговински редови“.
У совјетска времена, на тргу су се одвијале војне параде и демонстрације, а након распада СССР-а почео је да се користи за јавне догађаје и концерте.
Црвени трг је од свог оснивања променио неколико имена (назива).
Првобитни трагови о њему датираjу jош из 15. века. Садашњи Црвени трг се тада звао „преговарачки“ до почетка 17. века, иако је постојао не само као тржиште, већ и као центар јавног живота.
У другој половини 17. века, тргу је додељено име „Црвено“, тј. „Главно“.
Постоји и хипотеза да је назив „црвени“ присвојен директним декретом цара Алексеја Михајловича (суверена, цара и великог војводе целокупне Русије) у част парадног („предњег“) дела његове царске палате.
***
***
Добродошли у чудесни свет Сибирског Сокола:
Балканска душа у срцу Сибира!
https://www.youtube.com/watch?v=ZLOmBxMLRIY
https://www.youtube.com/watch?v=anmOZrAUldU
https://www.youtube.com/watch?v=Vh-oCf3CAl0